Column 7: AANHOUDING EN EERSTE KENNISMAKING MET DE GEVANGENIS

Een arrestatie( in de boeien slaan) door ( de rechercheurs van de politie op verdenking van strafbar feiten, kan in principe overal plaatsvinden; thuis, onderweg, of zelfs op het kantoor van de politie naar een( 1e) verhoor. De eerste.

Afhankelijke van het tijdstip van de arrestatie wordt je voorgeleid bij de onderzoeksrechter. Indien de arrestatie op een laat tijdstip is gebeurd kan het zijn dat je een nacht in een politiecel ( of cellencomplex) moet bivakkeren. De behandeling tijdens het verblijf daar is een ware eye-opener; de behandeling door het politiepersoneel is over het algemeen niet erg ( mens) vriendelijk en ook hier al, terwijl je zelfs nog niet schuldig bent, is er een machtsverschil en - misbruik dat snel duidelijk wordt gemaakt.

Bij transport naar het gerechtsgebouw wordt je dan geconfronteerd met mensen in dezelfde situatie als jij; aangehouden en onderweg naar een onderzoeksrechter (ook hier personeel wat dictatoriaal en zelfs racistisch tegen buitenlanders en anders gekleurden, hun werk- 'verzorgen van 'transport' - afhandelen).

Bij voorleiding bij de onderzoeksrechter blijft 1 of meerdere agent(en)van de politie bij het verhoor om calamiteiten op het kabinet van de onderzoeksrechter in de kiem te kunnen smoren. 

De onderzoeksrechter beslist dan na het aanhoren van de vele antwoorden op zijn vragen om je, afhankelijk van de ernst van de ten laste gelegde feiten, in een voorarrest te zetten om het verdere onderzoek niet te hinderen( lees bewijsmateriaal te verwijderen of getuigen te intimideren), na de ondervraging bij de onderzoeksrechter wordt je terug naar een cel in het gerechtsgebouw gebracht door de agent(en) die bij de verhoring aanwezig zijn geweest. Op de weg terug zijn deze dan meestal niet te beroerd om misplaatste opmerkingen die zijn tijdens de verhoring hebben opgevangen hebben nogmaals te benoemen op sarcastische degenererende wijze. En zo kom je dan in de dichts bij zijnde gevangenis terecht, waar je voor de onderzoeksrechter bent verschenen. 

Nog opgefokt van alle vragen van de onderzoeksrechter wordt je dan afgezet in de gevangenis en wordt je ontdaan van de handboeien en wederom in een wachtlokaaltje geplaatst( 'wachten' zal in de komende periode een woord zijn dat (te) vaak gebruikt zal worden). In de gevangenis aangekomen weet je niet wat je allemaal zult zien, horen, meemaken en tegenkomen. 

En dan kom je in een ruimte dat 'bad'( aanwezigheid van een douche, om mensen die zijn opgepakt en lange tijd geen douche hebben gezien toch een 'propere' ontvangst te geven.( d.i. een hygiëne maatregel), want natuurlijk komt niet iedereen binnen in een driedelig maatpak met stropdas), genoemd wordt. 

Nadat je burgerkledij is ingewisseld voor gevangeniskledij en je bezittingen zijn afgenomen en geregistreerd, dan dien je de maten van kledij door te geven, hetgeen voor de meeste mannen veel moeite kost om een gevangenis pakket te krijgen, dat bevat o.a vesten, hemden, broeken, onderhemden en -broeken, slips, kousen, schoenen, zakdoeken, lakens en slopen en een matras, een volledige uitzet. je krijgt ook een heleboel papieren om te ondertekenen, en ook een kopie van het huishoudelijk regelement, al dan niet recent. Daarna wordt je onder begeleiding van een cipier/ gevangenisbewaker naar een cel gebracht voor 'binnenkomers'( afzondering voor enkele dagen en alleen contact met advocaat). aangekomen in deze cel krijg je dan ook een standaard pakket wat bestaat uit een bord, een kop en bestek. In de cel wordt je, zoals gezegd, geobserveerd alvorens je in de 'ware maatschappij' van de gevangenis wordt geplaatst. 

Indien nodig wordt je dan tijdens de eerste dagen nog geconfronteerd met de wetsdokter, uithaling(en) van de politie voor verder verhoor, eerste kennismaking met de directeur van de gevangenis en met PSD( Psycho Sociale Dienst).

 

Mei 2024 L&B